Wróć na zdrowy-pies.pl

Porady TropiDog

Poznaj tajniki hodowli i bądź na bieżąco
z najciekawszymi informacjami ze świata twojego psa.

WIOSNA IDZIE KŁAKI LECĄ

Wiosna już prawie za oknem, na wierzbach pękają bazie, w ogrodach pojawiają się przebiśniegi i krokusy, przylatują z ciepłych krajów pierwsze ptaki, a nasze psy zmieniają ubranka na letnie, lżejsze. Szczęśliwi ci, których pupile nie linieją! Ale taki właściciel yorka czy pudla może przez to w ogóle nie zauważyć nadejścia wiosny ;-) Nam, właścicielom psów przebierających się na pewno to nie grozi!

Zazwyczaj dwa razy do roku psy gubią sierść, cecha ta charakteryzuje głównie rasy posiadające tzw. szatę dwuwarstwową. Składa się ona z dwóch rodzajów włosa, przylegającego bezpośrednio do skóry ochronnego podszerstka oraz zewnętrznego włosa okrywowego, różniącego się budową od wełnistego podszerstka. Dwa razy do roku, raz na wiosnę i ponownie późnym latem lub jesienią psy usuwają martwy podszerstek i częściowo włos okrywowy. Podczas takiego procesu kłębki sierści latają nam po domu, a psie legowisko (czasami też nasza kanapa ;-) pokrywają się coraz grubszą warstwą psiego futra. Oczywiście przydadzą się wówczas różnorodne narzędzia do usuwania martwego włosa zarówno z psa jak i otoczenia. Obecna na rynku szalenie bogata oferta pozwala na dobranie idealnych narzędzi, które w tym pomogą. Różnorakie szczotki i grzebienie, często o skomplikowanych kształtach, trymery, furminatory, zgrzebła itp. pomogą szybko pozbyć się kłopotu.

Warto jednak w tym trudnym (szczególnie dla właściciela ;-)) czasie zmodyfikować także psią dietę. Są bowiem takie składniki pokarmowe, które bezpośrednio wpływają na psią sierść. Ważne by wzbogacić posiłki o dodatkową (ok.30%) porcję wysokiej jakości, dobrze przyswajalnych protein. Pamiętajmy, że zasadniczym składnikiem włosa jest właśnie białko, zatem pies musi spożyć go dostatecznie dużo by móc jak najszybciej odbudować utraconą szatę. Na jakość i strukturę włosa wpływają także witaminy z grupy B (w tym szczególnie ważna biotyna czyli witamina B7 lub H), witamina A, E oraz cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Odpowiednio wyższa dawka tych substancji wydatnie wpłynie na szybki wzrost i doskonałą strukturę nowego włosa. Można je podawać w postaci suplementów lub po prostu w karmie. Szczególnie dużą skutecznością i popularnością charakteryzują się nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, zawarte np. w tłuszczu rybim czy oleju lnianym. Mają one dobroczynne działanie na wiele sposobów, wpływają na sprężystość, siłę i właściwe odżywienie włosa, sprawiają, że jest błyszczący i ma zdrowy wygląd, likwidują łupież i niedoskonałości skóry, mają także działanie przeciwzapalne stosuje się je zatem w terapii chorób skóry. Można je dodawać do diety w postaci kapsułek lub oleju, który podaje się bezpośrednio do pyska lub do jedzenia, można też po prostu stosować karmę, która je zawiera.

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ POWRÓT DO WSZYSTKICH PORAD

Newsletter