Wróć na zdrowy-pies.pl

Porady TropiDog

Poznaj tajniki hodowli i bądź na bieżąco
z najciekawszymi informacjami ze świata twojego psa.

Jak wybrać odpowiednią dla siebie rasę psa?

Zdecydowałeś się na przyjęcie do swojego domu nowego czworonożnego członka rodziny? To wspaniale. Musisz jednak pamiętać, by decyzja ta była dobrze przemyślana, nie tylko pod kątem tego, czy możesz sobie na to pozwolić i czy naprawdę tego chcesz, ale również pod względem wyboru najodpowiedniejszej psiej rasy.

Niestety, wiele osób decydując się na psa, popełnia jeden podstawowy błąd i nigdy nie przechodzi do drugiej, równie ważnej części procesu decyzyjnego – przemyślanego doboru rasy. Często najważniejszym kryterium staje się uroda czworonoga (czasami jeszcze podparta modą). Nie bierze się pod uwagę o wiele ważniejszych spraw, takich jak charakter czy usposobienie czworonoga. Zupełnie jak gdyby wszystkie psy różniły się jedynie wielkością, kolorem, długością włosa lub kształtem uszu. W efekcie wciąż słyszy się o problemach, jakie opiekunowie mają z wychowaniem swoich psów, o zachowaniach, które są dla nich niezrozumiałe lub kłopotliwe, które często tłumaczone są stwierdzeniem: „mój pies jest głupi, bo…”. Rzecz w tym, że prawie wszystkie te problemy wynikają z elementarnego błędu – złego doboru psa.

Jak zatem wybrać najodpowiedniejszą rasę psa dla siebie i swojej rodziny?

Po pierwsze, musimy sobie uświadomić, że tysiące lat towarzyszenia człowiekowi wytworzyły w psach pewne mechanizmy i zachowania, które pozwoliły im na życie w bliskości ludzi i nawet całkiem niezłe nas rozumienie. Jednakże świadoma hodowla psów spowodowała powstanie kilkuset ras, które zostały stworzone dla ściśle określonych celów, dla realizacji konkretnych zadań, pomocy człowiekowi. Prawie każda z tych ras służyła do określonej pracy: do stróżowania, do obrony, do pasienia i zaganiania stad, do ciągnięcia wózków czy sań. Tylko niewielka grupa ras służyła do ozdoby. W efekcie psy zmieniły się nie tylko z wyglądu, ale przede wszystkim pod względem charakteru i psychiki.
Dlatego najważniejszym kryterium wyboru powinno być „wnętrze” psa, a nie jego uroda.

Po drugie, musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
• Jak dużo czasu możemy i chcemy codziennie poświęcić swojemu psu?
• Czy prowadzimy aktywny tryb życia i chcemy, by pies w nim uczestniczył?
• Czy prowadzimy towarzyski tryb życia i przez nasz dom przewijają się tabuny ludzi, czy raczej jesteśmy spokojnymi samotnikami?
• Czy mamy dzieci i w jakim są wieku?
• Czy jesteśmy pedantyczni i lubimy w domu „laboratoryjną” czystość?
• Czy chcemy poświęcać dużo czasu na pielęgnację psiego futra, czy raczej wolimy psa „mało obsługowego” pod tym względem?
• Czy chcemy psa, który dobrze się szkoli, ponieważ marzą nam się wspólne treningi i udział w zawodach?

Dopiero kiedy odpowiemy sobie na te wszystkie pytania, jesteśmy w stanie wybrać takie rasy psów, które najlepiej odpowiadają naszym kryteriom. Wówczas możemy wybrać spośród nich tego psiaka, który dodatkowo najbardziej nam się podoba.

Dla przykładu: jeśli jesteś osobą zapracowaną, masz mało wolnego czasu, twoi bliscy też nie należą do osób bardzo aktywnych, to nie kupuj psów pracujących, myśliwskich czy zaprzęgowych, ponieważ ich życie przy tobie będzie dla nich męczarnią, a i ty nie będziesz szczęśliwy z psem, który z nudów roznosi twój dom albo notorycznie ucieka z podwórka. Jeśli śmieszy cię „psi fryzjer”, a psią kąpiel akceptujesz tylko wówczas, kiedy pies jest brudny, to nie kupuj którejś z fryzjerskich ras, ponieważ te rasy wymagają regularnej kosmetyki szaty oraz częstych wizyt u psiego fryzjera, a kosmetyki do ich pielęgnacji są często sporo droższe od twoich.

Pamiętaj zatem, że podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny i przyjęciu pod swój dach czworonożnego przyjaciela, nie jest ostatnią decyzją, którą podejmujemy. Tak naprawdę pytanie: „czy chcę/chcemy i możemy mieć psa” to pierwsze pytanie, które powinno prowadzić do kolejnych. Gdy poświęcimy właściwemu wyborowi swojego pupila odpowiednią ilość czasu i dobrze tą decyzję przemyślimy, to będziemy mieć wielką frajdę i przyjemność z bliskości idealnego psiego towarzysza.

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ POWRÓT DO WSZYSTKICH PORAD

Newsletter