Wróć na zdrowy-pies.pl

Porady TropiDog

Poznaj tajniki hodowli i bądź na bieżąco
z najciekawszymi informacjami ze świata twojego psa.

Kleszcz - mały pasożyt, duże niebezpieczeństwo

Lato w pełni, a lato sprzyja wyjazdom i spacerom po parkach, łąkach, lasach i wszelkich innych terenach zielonych. Zdecydowanie o wiele przyjemniej jest maszerować „łapa w łapę” z czworonożnym przyjacielem, gdy za oknem świeci słońce, a temperatury pozwalają nam na wygodny, letni strój. Zatem spacerujmy jak najwięcej, pozwólmy psom wybiegać się, wyszaleć, a sami również korzystajmy z dobrodziejstw, jakimi są słońce, trawa i świeże powietrze.

Wybierając się na spacer pamiętajmy jednak o tym, „co w trawie piszczy”, czyli o czym informują nas wszystkie media: niestety tegoroczne lato obfituje w dużą ilość kleszczy, wyjątkowo niebezpiecznych pasożytów, której żerują na żywicielu zarówno w postaci dorosłych osobników, jak i w postaci larwalnej. Pasożyty te bytują najczęściej w trawach, bylinach i niskich roślinach i nie jest prawdą, że występują tylko na terenach dzikich, takich jak łąki, lasy czy zagajniki. Coraz częściej spotkać je można również w parkach, a nawet w przydomowych ogrodach.

Kleszcze stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia naszych czworonogów. Pasożyty te są często zainfekowane różnymi bakteriami, wirusami i pierwotniakami, które podczas żerowania zostają wprowadzone do organizmu żywiciela.

Jakie są najczęstsze choroby odkleszczowe u psów:

1. Bebeszjoza – to choroba krwi, wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. W wyniku zakażenia dochodzi do bardzo ciężkiej anemii, a także następuje uszkodzenie nerek i innych narządów miąższowych oraz ogólne niedotlenienie organizmu. Objawami widocznymi dla opiekuna są: apatia, brak apetytu, krwiomocz. Pamiętaj, jeżeli zauważysz te objawy u swojego psa, niezwłocznie udaj się do weterynarza, ponieważ tylko szybka pomoc medyczna niesie za sobą szansę na wyleczenie psa.

2. Borelioza – choroba powodowana przez bakterie. W wyniku zakażenia dochodzi do uszkodzenia stawów, nerek, układu nerwowego, a nawet mózgu. Borelioza objawia się: rumieniem wokół miejsca ugryzienia (niestety objaw ten może być trudny do zauważenia w przypadku psów o obfitej sierści), swędzeniem w miejscu ukąszenia, kulawizną, może też wywołać objawy neurologiczne.

3. Anaplazmoza – to choroba, która atakuje układ krwionośny psa, dająca objawy w postaci: gorączki, apatii, braku apetytu, bolesności mięśni, kulawizny, biegunki, wymiotów, pojawić się może również kaszel, duszność i zaburzenia w oddychaniu.

4. Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu – to choroba wirusowa, do której objawów należą gorączka i objawy neurologiczne, takie jak: nadwrażliwość na światło i dźwięki, niezborność ruchowa, bóle kostno-stawowe, porażenia.

5. Hepatozoonoza – do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie zainfekowanego kleszcza, czyli wówczas, gdy pies sam spróbuje uwolnić się od wbitego pasożyta. Choroba ta nie objawia się od razu. Jej pierwsze symptomy mogą pojawić się dopiero po dwóch, a nawet po czterech tygodniach od zdarzenia, a może zdarzyć się tak, że choroba nie będzie dawała objawów nawet przez kilka lat. Choroba zaczyna się od powiększenia węzłów chłonnych, gorączki, utraty apetytu, apatii oraz zmatowienia sierści. Rozpoznanie tej choroby nie należy do łatwych, ponieważ objawy pojawiają się, a następnie znikają, by po jakimś czasie pojawić się ponownie.

Kleszcze, których z roku na rok zdaje się być więcej, niosą ze sobą duże zagrożenie. Najczęstsze diagnozowane choroby to: bebeszjoza, borelioza oraz anaplazmoza. Choć wymieniliśmy wiele chorób, to niestety jest ich jeszcze o wiele więcej. Ponadto co jakiś czas pojawiają się nowe infekcje, które są sprowadzane wraz ze zwierzętami importowanymi z innych krajów.

Dlatego pamiętaj, by regularnie stosować preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym, a po każdym spacerze dokładnie obejrzeć skórę psa. Niech ta czynność wejdzie Ci w nawyk!

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ POWRÓT DO WSZYSTKICH PORAD

Newsletter