Wróć na zdrowy-pies.pl

Porady TropiDog

Poznaj tajniki hodowli i bądź na bieżąco
z najciekawszymi informacjami ze świata twojego psa.

Otyłość wśród psów. Jakie są jej przyczyny i skutki?

W zeszłym tygodniu obchodziliśmy światowy dzień walki z otyłością. Niestety otyłość to nie tylko przypadłość ludzka. Jest to coraz większy problem również wśród zwierząt domowych: psów i kotów. Choć trudno w to uwierzyć, w Stanach Zjednoczonych aż 54% psów ma problem z nadwagą lub otyłością! Niestety Europa goni USA w tych rankingach, wystarczy rozejrzeć się wokół.

Jak ocenić psią kondycję? Zazwyczaj oceniamy stan psa w 5- lub 9-stopniowej skali BCS (body condition score). Skala ta opiera się na subiektywnej ocenie uwzględniającej takie elementy jak:

• Widoczność (wyczuwalność) żeber
• Podkasanie brzucha
• Zaznaczanie talii
• Obecność fałd tłuszczu w odcinku szyjnym

Skala ta pozwala na ocenę stopnia nagromadzenia podskórnej tkanki tłuszczowej i jest możliwa do sprawdzenia nie tylko przez lekarzy weterynarii czy dietetyków, ale również przez każdego świadomego opiekuna psa. Należy jednak pamiętać, że przy ocenie kondycji psa, trzeba uwzględnić również cechy rasowe, ponieważ inaczej oceniać będziemy labradora, a inaczej charta czy dobermana. Przyjmuje się jednak, że przekroczenie o 10% opisanej wzorcem rasy wagi jest nadwagą, zaś przekroczenie tej wagi o 20% jest już otyłością.

Jakie czynniki wpływają na pojawienie się u psów problemów z wagą?

Czynników jest wiele. Do tych najczęstszych zaliczamy:

Nieprawidłową dietę – przez nieprawidłową dietę rozumiemy przyjmowanie w diecie zbyt dużej ilości energii w stosunku do jej wydatkowania, ale również podawanie zbyt dużej ilości smakołyków oraz nagród
Zbyt małą aktywność ruchową
Wiek – wraz z wiekiem wzrasta ryzyko nadwagi
Płeć – suki mają większą predyspozycję do tycia
Sterylizację – czynnik ten zazwyczaj skorelowany jest ze zmniejszeniem aktywności ruchowej przy jednoczesnym zachowaniu diety sprzed sterylizacji
Predyspozycje rasowe – rasy takie jak labradory, goldeny, cocker spaniele czy beagle są bardziej narażone na otyłość
Niektóre choroby – między innymi nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, cukrzyca
Terapie niektórymi lekami, np. sterydami

Otyłość wśród psów to nie tylko zwiększona masa ciała. Tak jak u ludzi, otyłość może stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych, takich jak:

Problem z układem kostno-stawowym, który nie wytrzymuje nadmiernego obciążenia (zwyrodnienia stawów, zerwanie wiązadeł krzyżowych)
Otłuszczenie narządów wewnętrznych, w wyniku czego zaczynają one słabiej działać (zaburzenia sercowo-naczyniowe, zaburzenia oddechowe, utrudniona praca jelit czy wątroby)
Mniejsza odporność na infekcje

Niestety otyłość to zarówno problem ludzi, jak i zwierząt, a problem zwierząt zaczyna się od ich właścicieli. W sposób nieświadomy rozpieszczają swoje czworonogi, częstując ich swoim jedzeniem, dając zbyt duże dawki pokarmu czy nie uwzględniając w codziennej diecie kalorii podawanych wraz ze smaczkami czy zjadalnymi gryzakami. Jeżeli do tych czynników dołożymy jeszcze ograniczoną aktywność ruchową, to otwieramy naszemu psu drogę do otyłości.

Dlatego pamiętajmy, że zdrowie naszego psa zależy od jego prawidłowej diety oraz odpowiedniej aktywności, a to z kolei zależy od nas!

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ POWRÓT DO WSZYSTKICH PORAD

Newsletter