Wróć na zdrowy-pies.pl

Porady TropiDog

Poznaj tajniki hodowli i bądź na bieżąco
z najciekawszymi informacjami ze świata twojego psa.

Środki ochrony przed kleszczami.

Choć lato powoli się kończy, a otaczająca nas przyroda nieubłaganie przypomina nam, że jesień jest już za rogiem, to zagrożenie wywoływane przez kleszcze niestety nie mija. O tym, jak niebezpieczne są te niewielkie pasożyty dla naszych psich przyjaciół i jak wiele chorób przenoszą, pisaliśmy już jakiś czas temu (link do artykułu TUTAJ). Czy należy zatem odmówić sobie spacerów po lesie właśnie wtedy, gdy jest on najpiękniejszy? Oczywiście, że nie. Trzeba jednak pamiętać o tym, by stosować profilaktykę w postaci różnorakich zabezpieczeń minimalizujących ryzyko wbicia kleszcza. Na rynku jest wiele preparatów, które nam w tym pomogą:

1. Spot-on, czyli pipety zawierające preparaty zapobiegające przed inwazją kleszczy, ale również działające na te pasożyty, które już żerują na zwierzęciu. Krople te aplikuje się na grzbiet, szyję lub nasadę ogona. Należy jednak pamiętać, żeby środek zaaplikować w takim miejscu, by pies nie mógł do niego sięgnąć językiem. PLUSY metody: łatwa aplikacja, stosunkowo niska cena, wodoodporność. MINUSY metody: krótki czas działania – około 3-4 tygodnie, konieczność pamiętania o regularnym stosowaniu preparatu wielokrotnie podczas jednego sezonu.

2. Obroże nasiąknięte środkami przeciwkleszczowymi. Na rynku dostępne są obroże o różnorakim okresie działania, który uzależniony jest od rodzaju substancji, którą są nasączone. Niektóre z nich działają aż do 8 miesięcy. Decydując się na obrożę, należy pamiętać o tym, by wybrać odpowiedni rozmiar, ponieważ musi być ona dość ściśle dopasowana do psiej szyi, a także nie może być zdejmowana przez cały okres, gdy zwierzę ma być chronione. PLUSY metody: długotrwała, wielomiesięczna ochrona. MINUSY metody: wyższa cena (choć porównując czas trwania ochrony koszt jest porównywalny, a może nawet niższy niż w przypadku pipet).

3. Spraye. Metoda ta stosowana i polecana jest zazwyczaj dla właścicieli niewielkich psiaków, ze względu na konieczność wielokrotnego aplikowania na zwierzę (niektóre z dostępnych na rynku preparatów wymagają aż sześciu kliknięć na jeden kilogram masy ciała, zatem aby uzyskać odpowiednią ochronę dla psa o masie około 40 kg należałoby spryskać go 240 razy). Spraye spisują się jednak doskonale jako środek uzupełniający dla preparatów takich jak obroża czy spot-on. Przed wyjściem na spacer w tereny, gdzie bytują kleszcze, warto spryskać nimi łapy, brzuch, szyję i ogon, by „utrudnić” kleszczom inwazję. PLUSY metody: łatwość aplikacji, możliwość używania jej jako metody uzupełniającej. MINUSY metody: ochrona nie jest wystarczająca dla psów ras dużych.

4. Tabletki. Metoda ta dostępna jest od kilku sezonów na polskim rynku. Ma ona tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jedni przekonują o jej najwyższej skuteczności i bezpieczeństwie, zaś drudzy wykazują, iż metoda ta ma toksyczny wpływ na organizm psa. Wśród lekarzy weterynarii zdania również są podzielone. PLUSY metody: długotrwała ochrona. MINUSY metody: przypadki nadwrażliwości na substancję czynną przy jednoczesnej trudności w usunięciu jej z organizmu psa.

5. Zawieszki ultradźwiękowe. Są to niewielkie zawieszki przyłączone do obroży lub szelek emitujące ultradźwięki odstraszające pasożyty. PLUSY metody: zawieszki nie zawierają substancji chemicznych, więc są dobrą alternatywą dla psów nadwrażliwych na środki owadobójcze znajdujące się w innych preparatach. MINUSY metody: możliwość zgubienia zawieszki, konieczność pamiętania o systematycznej wymianie baterii.

6. Środki przeciwkleszczowe oparte na wyciągach ziołowych i olejkach eterycznych. Preparaty te mogą występować zarówno w formie kropli, obroży jak i sprayów. Zawierają one jedną lub kilka substancji ziołowych działających odstraszająco na kleszcze. Najczęściej są to takie substancje jak olejek z miodli indyjskiej (neem), pyretrum, olejek cedrowy, geraniol, olejek goździkowy. PLUSY metody: środki całkowicie naturalne i ekologiczne. MINUSY metody: konieczność częstszej aplikacji, ponieważ działanie tych środków jest zazwyczaj krótkotrwałe.

Środków profilaktycznych w postaci różnorakich zabezpieczeń minimalizujących ryzyko wbicia kleszcza jest bardzo wiele na rynku. Należy jednak pamiętać, że wrażliwość kleszczy na niektóre substancje czynne zawarte w preparatach przeciwkleszczowych sukcesywnie się zmniejsza. Warto zatem pójść śladem coraz większego grona zwolenników łączonych metod zabezpieczania. Metoda ta polega na jednoczesnym stosowaniu dwóch środków, np. obroży i spot-onów. Takie rozwiązanie może być szczególne korzystne, jeśli mieszkamy na terenach, o których wiadomo, że kleszcze tam bytujące są zarażone, lub gdy wybieramy takie miejsce np. na urlop

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ POWRÓT DO WSZYSTKICH PORAD

Newsletter