Wróć na zdrowy-pies.pl

Porady TropiDog

Poznaj tajniki hodowli i bądź na bieżąco
z najciekawszymi informacjami ze świata twojego psa.

Jak pomóc psu w upalne dni?

Gdy docierają do nas afrykańskie upały, szukamy sposobów, by ułatwić sobie ich przetrwanie. Pijemy duże ilości wody, unikamy długich ekspozycji na słońce, pilnujemy, by ten gorący czas nie dawał nam się za bardzo we znaki.

Pamiętajmy jednak, że oprócz nas na wysokie temperatury wystawieni są również nasi czworonożni przyjaciele. Oni, tak samo jak ludzie, a może nawet ciężej znoszą upały.

Jak możemy pomóc psu przetrwać gorące dni?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie organizmu, również organizmu zwierzęcego. Dlatego pilnujmy, by nasi czworonożni przyjaciele mieli stały dostęp do świeżej, zimnej wody. Warto również wzbogacić tę wodę w dodatkowe elektrolity, które w czasie upału zwierzęta szybko tracą. Elektrolity dostępne są w każdej aptece oraz w sklepach zoologicznych.

By ulżyć psom w upalne dni, warto wyposażyć je również w chłodzące maty, bandanki lub kamizelki, które mogą być używane w dowolnym miejscu: w domu, na spacerze, a nawet w samochodzie. Akcesoria te mogą być dwojakiego typu. Jedne z nich wypełnione są specjalnym żelem, który namaczany w wodzie pęcznieje, by następnie stopniowo móc oddawać chłód pobranej wody. Inne zaś posiadają wypełnienie, które sprawia, że aktywują się samoczynnie i chłodzący staje się sam materiał. Należy jednak pamiętać, by nie używać takich akcesoriów zbyt często, ponieważ nadmierne ich wykorzystanie może prowadzić do przeziębień.

Alternatywą dla chłodzących akcesoriów mogą być tradycyjne wiatraki schładzające powietrze. Należy jednak pamiętać, by ustawić je w takim miejscu, aby ulżyły psu, jednocześnie uniemożliwiając mu zrobienie sobie krzywdy. Nasi pupile będą również wdzięczni za udostępnienie im najchłodniejszych miejsc w domu, np. ceramicznej podłogi.

W czasie upałów należy również pamiętać, by nie zmuszać psów do nadmiernego wysiłku. Jest to szczególnie ważne w przypadku psiaków należących do ras krótkonosych typu buldożki francuskie, mopsy, cavaliery, gryfoniki, itp. Zwierzęta te ze względu na swoją budowę anatomiczną, która utrudnia im mocną wentylację, są niezwykle narażone na przegrzanie organizmu, udary cieplne, a nawet na śmierć z przegrzania. Dlatego pieskom tych ras ograniczmy spacery do absolutnego minimum. Pozostałym czworonogom długie spacery, treningi czy inne czynności związane z dużym wysiłkiem fizycznym odłóżmy lepiej na godziny wczesnoporanne lub wieczorne, gdy temperatury na zewnątrz są nieco niższe, a tym samym bardziej znośne dla naszych pupili.

Jeżeli mimo wszystko wybierzemy się z naszym pupilem na spacer, pamiętajmy, że psy w przeciwieństwie do nas nie noszą obuwia, więc odczuwają skutki wysokich temperatur również łapami. Dlatego zadbajmy, by droga naszej wyprawy była pokryta trawą lub inną roślinnością, by nie narażać psich opuszek na poparzenia od nagrzanego asfaltu, betonu, kostki lub innej powierzchni absorbującej słońce.

Choć może się to wydać oczywiste, to niestety nadal należy przypominać o tym, by pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierząt w samochodzie. Nawet króciutka chwila może doprowadzić do tragedii. Zamknięty samochód pozostawiony na słońcu (w cieniu również) zamienia się w swoisty piekarnik, sprawiający, że pies umiera w strasznych męczarniach. Dlatego pamiętajmy, by nigdy nie zamykać psa w samochodzie, a także by nie bać się interweniować, gdy będziemy świadkiem takiego zdarzenia.

Letnie upały to trudny czas dla naszych czworonożnych przyjaciół. Psiaki narażone są na wiele niebezpieczeństw związanych z nadmiernym nagrzaniem. Postarajmy się sprawić, by wysokie temperatury były dla nich mimo wszystko przyjemne, wykorzystując powyższe rady na gorące dni.

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ POWRÓT DO WSZYSTKICH PORAD

Newsletter