Wróć na zdrowy-pies.pl

Porady TropiDog

Poznaj tajniki hodowli i bądź na bieżąco
z najciekawszymi informacjami ze świata twojego psa.

Pies pod choinką to dobry czy zły pomysł?

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym obdarowujemy się prezentami. Niestety, czasami prezentem staje się uroczy szczeniak. Świadomi opiekunowie wiedzą, że psy (ale również koty, ptaszki, chomiki oraz inne zwierzęta domowe) nie powinny być traktowane jak rzeczy, a tym samym nie powinny być prezentem znajdowanym pod choinką. Zwierzęta nie są zabawką. Wymagają starannej opieki i czasu, który im poświęcimy.

Co jednak w sytuacji, gdy decyzja o powiększeniu rodziny o czworonożnego przyjaciela jest starannie przemyślana i cała rodzina od dawna czeka na nowego domownika? Otóż nawet w takim wypadku szczeniak nie powinien być niespodzianką znalezioną pod choinką. Skąd taki wniosek?

Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę z tego, że szczeniak jest jak małe dziecko. Wymaga, by poświęcić mu dużo czasu i energii, zwłaszcza w pierwszych tygodniach w nowym domu, a podczas świąt zapewnienie mu pełnej uwagi jest prawie niemożliwe. Po drugie, mały pies w pierwszych dniach w nowym domu powinien mieć zapewniony spokój, aby móc w swoim tempie zapoznać się z nowym środowiskiem i nowymi ludźmi. Zaś w czasie świąt w domu zazwyczaj jest duży ruch, przyjeżdżają goście, my udajemy się w odwiedziny do rodziny, jest szumnie i gwarno. Każdy chce szczeniaka dotknąć, pogłaskać, przytulić. W ten sposób zamiast spokoju fundujemy maluchowi kakofonię nowych twarzy, zapachów i ogólnego harmidru. Ponadto w większości przypadków szczenię odebrane z hodowli jest w okresie kwarantanny poszczepiennej, co oznacza, że w tym okresie nie powinno być narażone na kontakt ze zbyt wieloma ludźmi oraz nowymi miejscami, ponieważ mogą być one źródłem infekcji. Podsumowując, zostawienie malutkiego psa samego w domu nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak zabieranie go w odwiedziny do rodziny czy przyjaciół. Zachowanie takie może być niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia.

Święta to zdecydowanie nie jest dobry czas na wprowadzanie do domu psa. Niezależnie od tego, czy ma to być słodka niespodzianka dla nieświadomego adresata prezentu, czy dokładnie przemyślana decyzja całej rodziny. Jeżeli naprawdę pragniemy mieć psa, nasza decyzja jest przemyślana i chcemy podarować czworonożnemu pupilowi wszystko, co najlepsze (a zakładamy, że właśnie tego chcecie), to weźcie malca pod opiekę w okresie poświątecznym, kiedy wszelkie emocje, harmider i gwar opadną, a Wy będziecie mogli w spokoju poświecić swój czas psiakowi. Okres świąteczny poświęćcie lepiej na spotkania z rodziną i bliskimi oraz na odpoczynek.

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ POWRÓT DO WSZYSTKICH PORAD

Newsletter