Wróć na zdrowy-pies.pl

Porady TropiDog

Poznaj tajniki hodowli i bądź na bieżąco
z najciekawszymi informacjami ze świata twojego psa.

Przeziębienie u psa

Okres jesienno-zimowy jest czasem częstych infekcji nie tylko u ludzi, ale także u psów. Szczególnie częste są infekcje górnych dróg oddechowych. Szczególnie narażone na infekcje są psy, które:

  • długo i uporczywie szczekają podczas mroźnej pogody,
  • przebywają długo na zewnątrz, nie mając suchego miejsca schronienia,
  • piją lodowatozimną wodę, szczególnie podczas intensywnego spaceru lub zaraz po nim,
  • podczas intensywnego spaceru zjadają śnieg.
Jak najczęściej objawia się infekcja u psów?

Najczęstszymi objawami infekcji u psa jest chrypa oraz kaszel, czasami pojawia się również podwyższona temperatura. Dochodzić może również do obfitego ślinienia, a nawet „dławienia się” psa (wygląda to tak, jak gdyby pies zakrztusił się czymś lub miał w gardle ciało obce). Jeżeli dochodzi do infekcji gardła, dodatkowym objawem jest brak apetytu – zainfekowane gardło jest bolesne.

Gdy pojawią się niepokojące nas objawy, należy niezwłocznie zabrać pupila do lekarza weterynarii. Znane nam domowe sposoby na nic się zdadzą, a błędne leczenie lub jego brak może skutkować poważnymi konsekwencjami. Infekcje górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do stanów zapalnych oskrzeli oraz płuc, a to z kolei może być groźne dla życia psa.

Poza leczeniem ustalonym z lekarzem weterynarii należy zastosować dietę mokrą, by dodatkowo nie podrażniać bolesnego przełyku suchą karmą. Należy również dopilnować, by woda do picia miała temperaturę pokojową, a pies nie był narażony na długotrwałe przebywanie w zimnie i wilgoci.

Zdrowia dla Was i Waszych pupili!

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ POWRÓT DO WSZYSTKICH PORAD

Newsletter