Wróć na zdrowy-pies.pl

Porady TropiDog

Poznaj tajniki hodowli i bądź na bieżąco
z najciekawszymi informacjami ze świata twojego psa.

Ubieranie psa zimą ? konieczność czy fanaberia?

Całkiem niedawno na naszym profilu facebookowym (kto jeszcze nie zna naszego profilu zapraszamy TUTAJ) pytaliśmy Was o Wasze zdanie w dość kontrowersyjnym temacie, jakim jest ubierania psa zimą. Zdania były bardzo podzielone. Jedni z Was zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko dodatkowym warstwom zakładanym psom, inni zaś wyrazili swoją aprobatę dla psich ubrań zimowych.

Jaka jest nasza odpowiedź na pytanie: czy ubierać psa zimą?

Otóż nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak:

• temperatura powietrza
• siła wiatru
• wilgotność powietrza
• rasa psa
• obfitość i rodzaj psiej szaty
• stan zdrowia psa
• wiek psa
• poziom aktywności na spacerach

Kiedy zatem ubieranie psa okazuje się koniecznością, a nie zbędą fanaberią?

• gdy temperatura powietrza jest bardzo niska, a przy tym wieje silny, przenikliwy wiatr,
• gdy nasz pies należy do psów krótkowłosych lub gładkowłosych, takich jak pinczer, doberman, wyżeł weimarski, pointer, chart angielski greyhound/whippet, chart arabski, chart afrykański, buldożek francuski, boston terier itp.,
• gdy nasz pies niedawno był u groomera i szata została znacznie skrócona. Dotyczy to psów, które wprawdzie nie są krótkowłose, ale ich włos został w ostatnim czasie bardzo krótko ścięty np. yorkshire terier, maltańczyk, pudel, west higland white terier itp.,
• gdy mamy psy bardzo popularnych w ostatnim czasie ras yorkshire terier oraz maltańczyk, które, choć są długowłose i nie skracaliśmy im w ostatnim czasie szaty, nie posiadają wełnistego podszerstka, a ich szata składa się jedynie z jedwabistego włosa okrywowego, który nie chroni przed zimnem.

Nawet jeżeli nasz pies nie należy do rasy psów o krótkim włosiu lub do ras nieposiadających podszerstka, warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe, ponieważ deszczowa, zimna pogoda może niekorzystnie wpłynąć również na psy takie jak chart afgański, owczarek francuski briard, polski owczarek nizinny, spaniel, a także terier tybetański, Ihassa apsko czy shit tzu. Warto pomyśleć o kombinezonie zabezpieczającym nie tylko tułów, ale i łapy oraz podbrzusze psów. Pamiętajmy również, że psy o długiej sierści po dłuższym spacerze w śniegu często przypominają śniegową kulę, ponieważ śnieg zlepiając się z włosem tworzy coraz większe kulki, które nie tylko utrudniają mu poruszanie, ale również mocno go wyziębiają.

Są jednak takie rasy psów, które nie potrzebują dodatkowej ochrony w czasie zimowych spacerów, ponieważ posiadają obfitą dwuwarstwową szatę, składającą się z wełnistego podszerstka chroniącego przez zimnem oraz z włosa okrywowego, zabezpieczającego przed wilgocią. Dlatego ubieranie takich psów jak: owczarek niemiecki, biały owczarek szwajcarski, bernardyn, berneńczyk czy mastif tybetański nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście nie dotyczy to psów schorowanych lub starych. Te, niezależnie od rasy i rodzaju sierści, powinny być dodatkowo chronione przed niskimi temperaturami, wiatrem oraz wilgocią.

Decydując o tym, czy ubierzemy psa czy nie, musimy wziąć również pod uwagę jego aktywność podczas spaceru. Jeżeli pies będzie miał możliwość swobodnego biegania, a tym samym jego krew będzie żywo krążyła, dodatkowe ubieranie nie będzie konieczne. Podobnie jeżeli nasz wspólny spacer będzie spacerem sportowym, polegającym na wspólnym joggingu lub skijoringu. Jeżeli jednak nasz spacer odbywać się będzie tylko na smyczy, w niezbyt szybkim tempie, warto psa dodatkowo ochronić przed niską temperaturą, ponieważ nie będzie miał on możliwości rozgrzania się podczas spaceru.

Jak widzicie, sprawa ubierania psa zimą nie jest taka oczywista i jednoznaczna. Zanim ostro opowiemy się za którąś ze stron, musimy przeanalizować wiele czynników, a przede wszystkim skupić się na tym, co będzie najlepsze dla naszego psa. Jednocześnie musimy pamiętać, że to, co będzie najlepsze dla naszego psiego przyjaciela, niekonieczne będzie dobre dla innego psiaka. Ubieranie psa lub nieubieranie go to decyzja bardzo indywidualna, na którą składa się wiele czynników.
Życzymy udanych zimowych spacerów, tych w kurtkach i tych bez dodatkowych ogrzewaczy.

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ POWRÓT DO WSZYSTKICH PORAD

Newsletter